Get an answer in 5 minutes

We'll notify as soon as your question has been answered.

Plus iconAsk a question to our educators
MATHS
Asked by Mahisha

A pen costs $t. A pencil costs half as much as a pen. A marker cost $7 more than a pencil. A) what is the cost of the marker in terms of t? B)If the pen costs $10, what is the cost of the marker?

Pen = t Pencil = t/2 Marker = (t/2)+7 If t = 10, Marker = (10/2) + 7 = $12

Andrew's profile picture
Verified
Andrew Bradshaw
·

6.2k students helped

Similar Maths questions

Get an answer in 5 minutes

We'll notify as soon as your question has been answered.

Plus iconAsk a question to our educators

Badge showing the text 'New'Learn Maths with Video Lessons

GCSE Maths - Numbers
1hr 28m · 8 videos
Paja's profile picture
Paja Kruzikova
·

441 students helped

GCSE Maths - Numbers
Quadratic Inequalities
28m · 3 videos
Iqbal's profile picture
Iqbal Lokman
·

1.3k students helped

Quadratic Inequalities
GCSE Maths - Ratios
1hr 32m · 9 videos
Paja's profile picture
Paja Kruzikova
·

441 students helped

GCSE Maths - Ratios
GCSE Maths - Algebra A
56m · 6 videos
Paja's profile picture
Paja Kruzikova
·

441 students helped

GCSE Maths - Algebra A

Premium video lessons available now on Scoodle

50% discount available

Scoodle's video lessons make learning easy and fun. Try it for yourself, the first lesson is free!