Get an answer in 5 minutes

We'll notify as soon as your question has been answered.

Plus iconAsk a question to our educators
MATHS
Asked by Emma

Which is the best value for money? a 300ml bottle of shower gel priced £2.25 or a 125ml bottle of shower gel priced 90p?

In order to answer this question, you need to work out the price per ml. 300ml bottle: 2.25/300 = £0.0075 per ml 125ml bottle: 0.9/125 = £0.0072 per ml. Therefore, the 125ml bottle is better value for money.

Mike's profile picture
Mike Jones
·

2.5k students helped

Similar Maths questions

Get an answer in 5 minutes

We'll notify as soon as your question has been answered.

Plus iconAsk a question to our educators

Badge showing the text 'New'Learn Maths with Video Lessons

GCSE Maths - Numbers
1hr 28m · 8 videos
Paja's profile picture
Paja Kruzikova
·

442 students helped

GCSE Maths - Numbers
Quadratic Inequalities
28m · 3 videos
Iqbal's profile picture
Iqbal Lokman
·

1.3k students helped

Quadratic Inequalities
GCSE Maths - Ratios
1hr 32m · 9 videos
Paja's profile picture
Paja Kruzikova
·

442 students helped

GCSE Maths - Ratios
GCSE Maths - Algebra A
56m · 6 videos
Paja's profile picture
Paja Kruzikova
·

442 students helped

GCSE Maths - Algebra A

Premium video lessons available now on Scoodle

50% discount available

Scoodle's video lessons make learning easy and fun. Try it for yourself, the first lesson is free!