Stephen's profile picture

Stephen Doyle

60Students helped
1Questions answered
Maths

Asked by Ishmeet · 2 years ago

Fatima had a dance lesson every day for nine days Each lesson cost the same amount and Fatima paid £33.75 in total How much did each lesson cos ?

Hi Ishmeet! Divide the total £33.75 by the number of lessons (9) to give the price per lesson. 33.75/9 = £3.75. Make sure to give the units of pounds in your answer and show your working out.

Stephen's profile picture

Stephen Doyle

60Students helped
1Questions answered